See faabeli on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "de",
"3": "Fabel"
},
"expansion": "German Fabel",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From German Fabel.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "faabeli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faabeleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faabelitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faabelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faabeleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faabelittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faabelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faabeleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faabelittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faabelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faabeleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faabelittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faabelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faabeleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faabelittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faabelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faabeliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faabeleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faabeleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faabelittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "faabeli",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "faabeli",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "faabel",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish paperi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"fable"
],
"id": "en-faabeli-fi-noun-Cc-YC1~z",
"links": [
[
"fable",
"fable"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "eläinsatu"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑːbeli/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝ːbe̞li]"
},
{
"rhymes": "-ɑːbeli"
}
],
"word": "faabeli"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "de",
"3": "Fabel"
},
"expansion": "German Fabel",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From German Fabel.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "faabeli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faabeleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faabelitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faabelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faabeleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faabelittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faabelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faabeleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faabelittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faabelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faabeleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faabelittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faabelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faabeleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faabelittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faabelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabelikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faabeliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faabeleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faabeleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faabelittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabelittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faabeleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "faabeleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "faabeli",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "faabeli",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "faabel",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish paperi-type nominals",
"Finnish terms borrowed from German",
"Finnish terms derived from German",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑːbeli",
"Rhymes:Finnish/ɑːbeli/3 syllables"
],
"glosses": [
"fable"
],
"links": [
[
"fable",
"fable"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑːbeli/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝ːbe̞li]"
},
{
"rhymes": "-ɑːbeli"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "eläinsatu"
}
],
"word": "faabeli"
}
Download raw JSONL data for faabeli meaning in All languages combined (21.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.